Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów, szczęki i żuchwy. Nasz gabinet zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu w dziedzinie uzębienia mlecznego, mieszanego i stałego. Celem leczenia stomatologicznego jest nie tylko zapewnienie ładnego uśmiechu, ale także utrzymanie zdrowia zębów, przyzębia i stawu skroniowo - żuchwowego. W dzisiejszych czasach nie ma ograniczeń wiekowych w leczeniu ortodontycznym.

W zależności od wieku pacjenta, rodzaju wady, stopnia jej nasilenia i współpracy pacjenta, stosujemy:

  • aparaty ruchome,
  • aparaty stałe.

PRZYGOTOWANIE DO ZAŁOŻENIA APARATU ORTODONTYCZNEGO

Przed założeniem aparatu, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Warunkiem koniecznym, jest uzupełnienie ubytków i wyleczenie wszystkich zębów, a także bardzo dokładne oczyszczenie zębów z osadu oraz usunięcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego. Pominięcie tych zabiegów, mogłoby skutkować pojawieniem się chorób dziąseł i przyzębia, które mogą rozwinąć się zdecydowanie szybciej podczas noszenia aparatu. Należy wykonać również panoramiczne prześwietlenie zębów (pantogram) oraz boczne zdjęcie czaszki (cefalometria). Razem z wyciskiem gipsowym zębów, posłużą one do doboru odpowiedniej metody leczenia i aparatu.

ZAKŁADANIE APARATU

Na tydzień przed planowanym założeniem aparatu, wykonuje się „separację”, czyli delikatne rozsunięcie zębów trzonowych, przy pomocy elastycznych elementów. Jest to konieczne do zamontowania pierścieni aparatu. Po zamontowaniu pierścieni, nakleja na zęby zamki, przez które przewlekany jest łuk. Wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie.