Stomatologia

Profilaktyka próchnicy

Zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak stałych, profilaktyka próchnicy służy zabezpieczeniu zębów przed rozwojem próchnicy. W zależności od umiejscowienia i rodzaju zębów stosuje się:

LAKOWANIE

Zabieg dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Ich budowa anatomiczna, a ściślej budowa powierzchni zgryzowych, z uwagi na obecność głębokich bruzd i szczelin, sprzyja zaleganiu bakterii, często już w momencie wyrzynania zęba. Codzienna higiena jamy ustnej może być niewystarczająca dla oczyszczenia tych bruzd, co w konsekwencji może prowadzić do niekontrolowanego rozwoju próchnicy. Aby zabezpieczyć wyrzynającego się zęba stosowane jest lakowanie tych bruzd.

LAKIEROWANIE

Zabieg stosowany jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. Polega on na pokryciu zębów specjalistycznym lakierem, który zawiera fluor. Jego celem jest przede wszystkim wzmocnienie szkliwa, a także ochrona przed szkodliwym działaniem bakterii. Lakierowanie zalecane jest zwłaszcza po oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu, co znacznie zwiększa skuteczność fluoryzacji.